Társ a rák elleni küzdelemben 1998 óta
Társ a rák elleni küzdelemben 1998 óta
Blog

Mikor érdemes szűrésre menni?

Avemar
Mikor érdemes szűrésre menni?

Hazánkban a rosszindulatú emlődaganat a második legtöbb halált okozó daganatos betegség: évente több mint 2000 nő veszti életét, és közel 9000 új esetet diagnosztizálnak.

"Tudj meg többet, hogy többet tehess!"
 Sorozatunk a mellrák megelőzésére, korai felismerésére és a kockázatok csökkentésére irányuló lépésekről kíván tájékoztatást nyújtani. Célunk, hogy világos, gyakorlati információkkal segítsük a nőket abban, hogy jobban figyeljenek az egészségükre. Az időben történő felismerés életet menthet, ezért ezzel a kezdeményezéssel szeretnénk eloszlatni a tévhiteket és ösztönözni a cselekvést.

A mellrákszűrés az egyik legfontosabb megelőző lépés a mellrák időben történő felismerésére, hiszen a korai stádiumban felfedezett daganatok kezelése sokkal eredményesebb. A szűrés életkortól függően eltérő gyakorisággal javasolt, és különösen fontos, hogy mindenki tisztában legyen azzal, milyen jelekre érdemes figyelni.

 

Szűrési javaslatok életkor szerint*:

  • 20-30 év között: Ekkor az önvizsgálat és az orvosi vizsgálatok javasoltak. A rendszeres önvizsgálat, amelyet havonta egyszer ajánlott elvégezni, segíthet abban, hogy időben észrevedd az esetleges elváltozásokat.
  • 40 éves kortól: Ebben az életkorban már érdemes 2 évente mammográfiás vizsgálaton részt venni. Ez egy gyors és fájdalommentes módszer, amely a legkisebb elváltozásokat is képes felfedezni.
  • 50 éves kortól: A rendszeres mammográfiás szűrés ebben a korban évente ajánlott, hiszen a kockázat az életkor előrehaladtával növekszik.

 

Milyen jelekre kell figyelni?

  • Csomó vagy kemény terület a mellben vagy a hónaljban
  • Változások a mell formájában vagy méretében
  • Bőrelváltozások, mint például pirosodás, behúzódás
  • Fájdalom vagy érzékenység a mellben
  • Váladékozás a mellbimbóból

 

Ha bármilyen szokatlan tünetet tapasztalunk, azonnal orvoshoz kell fordulni. A rendszeres szűrés kulcsfontosságú a mellrák korai felismerésében, és életeket menthet.

 

 

*Az adott ajánlások a mellrákszűrés életkor szerinti gyakoriságára vonatkozóan általános nemzetközi irányelveken alapulnak, amelyeket az egészségügyi szervezetek és szakmai irányelvek ajánlanak, például:

  1. Nemzetközi egészségügyi szervezetek ajánlásai:
    • Az American Cancer Society (ACS) és a National Cancer Institute (NCI) javaslatai alapján a nőknek 40 éves kortól kezdve ajánlott a rendszeres mammográfia. Az ACS szerint 45 éves kortól érdemes évente, 55 éves kortól pedig legalább kétévente részt venni a vizsgálatokon.
  2. Európai szűrési irányelvek:
    • Az Európai Unió ajánlása a mellrákszűrésre általában 50 és 69 éves kor közötti nők számára javasolja a kétévenkénti mammográfiás vizsgálatot.
  3. Magyarországi ajánlások:
    • Magyarországon az államilag támogatott mammográfiás szűrővizsgálatok 45 és 65 év közötti nők számára ajánlottak kétéves gyakorisággal.

Ezek az irányelvek a nemzetközi szakirodalomból és a hazai szűrési protokollokból származnak, de fontos, hogy a szűrési időpontokat és gyakoriságot személyre szabottan az orvossal kell egyeztetni, különösen azoknál, akiknek családi kockázatuk vagy egyéni tényezőik (pl. hormonpótló terápia) növelik a mellrák kialakulásának esélyét.

 

EMLŐRÁK – MEGELŐZÉS – VIZSGÁLATOK

Nem lehet elégszer elmondani, mégis gyakran elengedjük a fülünk mellett az emlőrák megelőzésének, az önvizsgálatnak fontosságát.

Mit tehetünk, hogy csökkentsük a mellrák kockázatát?

Néhány egyszerű életmódbeli változtatással csökkenthetjük a kockázatokat.

Miért fontos a mellrákszűrés? Tények és tévhitek

A mellrákszűréssel kapcsolatban sok félreértés és tévhit él a köztudatban, amelyek akadályozhatják a szűréseken való részvételt. Fontos tisztázni ezeket, hiszen a szűrés az egyik leghatékonyabb eszköz a mellrák korai felismerésében.

Hogyan segít az önvizsgálat a mellrák korai felismerésében?

Az önvizsgálat fontos szerepet játszik a mellrák korai felismerésében, hiszen ez az egyik leggyorsabb és legkönnyebb módja annak, hogy észrevegyünk bármilyen szokatlan elváltozást a mellben. Bár az önvizsgálat nem helyettesíti a szűrővizsgálatokat, jelentős kiegészítő eszközként szolgálhat a korai felismerésben.