Társ a rák elleni küzdelemben 1998 óta
Társ a rák elleni küzdelemben 1998 óta
Blog

Miért fontos a mellrákszűrés? Tények és tévhitek

Avemar
Miért fontos a mellrákszűrés? Tények és tévhitek

A mellrákszűréssel kapcsolatban sok félreértés és tévhit él a köztudatban, amelyek akadályozhatják a szűréseken való részvételt. Fontos tisztázni ezeket, hiszen a szűrés az egyik leghatékonyabb eszköz a mellrák korai felismerésében.

"Tudj meg többet, hogy többet tehess!"

 Sorozatunk a mellrák megelőzésére, korai felismerésére és a kockázatok csökkentésére irányuló lépésekről kíván tájékoztatást nyújtani. Célunk, hogy világos, gyakorlati információkkal segítsük a nőket abban, hogy jobban figyeljenek az egészségükre. Az időben történő felismerés életet menthet, ezért ezzel a kezdeményezéssel szeretnénk eloszlatni a tévhiteket és ösztönözni a cselekvést.

 

Tények és tévhitek:

Tévhit:

„Csak azoknak kell szűrésre menni, akiknek a családjában előfordult mellrák.”

Tény:

Bár a családi előzmények növelik a kockázatot, a mellrák bárkinél kialakulhat, akár olyanoknál is, akiknél nem fordult elő korábban a családban. Ezért fontos mindenkinek részt venni a szűréseken.

Tévhit:

„Ha nem érzek csomót, nem kell szűrésre mennem.”

Tény:

A mellrák kezdeti stádiumában gyakran nincs kézzel tapintható csomó. A mammográfia olyan elváltozásokat is észlel, amelyeket önvizsgálattal nem lehet felismerni.

 

Tévhit:

„A mammográfia fájdalmas és veszélyes.”

Tény:

A mammográfia minimális kellemetlenséggel járhat, de ez átmeneti, és messze nem jelent akkora fájdalmat, hogy emiatt kihagyjuk. Ráadásul a sugárzás mennyisége nagyon alacsony, és az előnyök messze felülmúlják a kockázatokat.

 

Tévhit:

„Ha már szűrésre járok, nem kell aggódnom a mellrák miatt.”

Tény:

A szűrés nagyon fontos, de nem jelent teljes védelmet. Az önvizsgálat, az egészséges életmód és a rendszeres orvosi ellenőrzés együttesen biztosítják a legjobb védelmet.

 

 

A szűrés életet menthet, hiszen a korai felismerés révén a mellrák sokkal hatékonyabban kezelhető. Ne halogassuk a szűrést, hiszen az időben tett lépések hosszú távon meghatározhatják az egészségünket.

EMLŐRÁK – MEGELŐZÉS – VIZSGÁLATOK

Nem lehet elégszer elmondani, mégis gyakran elengedjük a fülünk mellett az emlőrák megelőzésének, az önvizsgálatnak fontosságát.

Mikor érdemes szűrésre menni?

Hazánkban a rosszindulatú emlődaganat a második legtöbb halált okozó daganatos betegség: évente több mint 2000 nő veszti életét, és közel 9000 új esetet diagnosztizálnak.

Hogyan segít az önvizsgálat a mellrák korai felismerésében?

Az önvizsgálat fontos szerepet játszik a mellrák korai felismerésében, hiszen ez az egyik leggyorsabb és legkönnyebb módja annak, hogy észrevegyünk bármilyen szokatlan elváltozást a mellben. Bár az önvizsgálat nem helyettesíti a szűrővizsgálatokat, jelentős kiegészítő eszközként szolgálhat a korai felismerésben.

Mit tehetünk, hogy csökkentsük a mellrák kockázatát?

Néhány egyszerű életmódbeli változtatással csökkenthetjük a kockázatokat.